logo top Domů  |  Bez grafiky  |  Vytisknout  |  Mapa stránek  |  Kontakt  |  Redakce
panorama
Mapa Lažánek Kde jsme Obecní úřad Pošta Lažánky ZŠ a MŠ Farnost Lažánky Knihovna

Knihovna:

Adresa:
Lažánky 59, 664 71
Knihovnice:
Jebáčková Iveta (Lažanská - spisovatelka)
Otevírací doba:
ST 17,00 - 18,00
PÁ 17,00 - 18,00
www.lazanky.knihovna.cz
ON-LINE katalog...zde:
https://kurim.tritius.cz/library/lazanky
 

Fotodokumentace knihovny zde.


Budova knihovny
Iveta Jebáčková - Lažanská 
Knihovnice a spisovatelka Iveta Jebáčková - Lažanská 
její internetové stránky najdete zde.. 

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Tělocvična - TJ Lažánky Zdravotní zařízení Hřbitov Obchod - potraviny Podnikatelé a služby Restaurace Spolky Ubytování
O obci LAŽÁNKY OBECNÍ ÚŘAD Památky Sdružení a spolky Fotogalerie Kalendář akcí 2024 Tipy kam na výlet Důležité odkazy Počasí
Aktuality

HLÁŠENÍ místního ROZHLASU (17.07.2024) ...

Do HISTORIE bylo doplněno nebo upraveno: (11.10.2019) ...

Archiv zajimavostí najdete v sekci O obci Lažánky v rubrice Naše součastnost 2000 - 2012, kde Vám přiblížíme jak kulturní, sportovní, ale i společnské události během uplynulých 12 let, včetně (09.08.2012) ...

Navštivte naši bohatou FOTOGALERII V naší fotogalerii, která je na našich stránkách, najdete téměř 7 tisíc fotografií a (17.01.2011) ...

2012 / 2. pololetí

Zimní pohledy v naší obci z roku 2012 najdete v této malé fotogalerii zde.

 

Živý Betlém pořádala 25. prosince na dětském hřišti Ochotnická scéna Lažánky a to již 4. rokem. V betlémském veršovaném příběhu plného písní nechyběl humor a velmi pěkné herecké i pěvecké podání všech představitelů tohoto betlémského příběhu a doprovodného sboru. Více bohatá fotogalerie zde. 

Adventní besídku si 13. prosince pro rodiče a veřejnost připravili žáci základní školy. Program byl inspirován obrázky Josefa Lady. Více velmi pěkná a bohatá fotodokumentace zde.

Přátelské posezení ke konci roku pořádal 8. prosince pro své členy místní svaz důchodců na hotelu Vyhlídka. V programu vystoupili žáci ZŠ, večerem pak vyhrávala hudba p. Kozelky. Více v malé fotogelerii zde.

Mikulášské vyučování čekalo 5. prosince žáky naší ZŠ, na které se děti velmi těší. Je to vyučování plné kvízů, doplňovaček a výtvarného tvoření, závěr vyučování tradičně navštíví biskup Mikuláš ( této role se pravidelně ujímá sám pan ředitel školy) a žáky čeká nejen legrace, ale i sladká odměna. Více v bohaté fotogalerii zde. 

4. dětský vánoční jarmark pořádala 7. prosince ZŠ Lažánky. Prodejem vánočních výrobků a dekorací získala škola prostředky na výtvarné potřeby a pomůcky do školní družiny. Současně probíhala i výstava prací žáků keramického a výtvarného kroužku. Více v malé fotogalerii zde. ( bude doplněna).

Putování za čerty a Mikulášem pořádal 2. prosince oddíl SPV a Myslivecká společnost Lažánky u myslivecké chaty na Horce. Nechyběli zde ani čerti s peklem, andělé a ani samotný Mikuláš, který přijel koňským povozem i s nadílkou pro děti a hodné rodiče i prarodiče. V pekle, kde  čerti vařili pravou čertovinu, rozdávali odvážným dětem čertovské perníčky. Pro všechny návštěvníky bylo připravené příjemné posezení ve vyhřívaném stanu a nechybělo samozřejmě teplé občerstvení. Více v malé fotogalerii zde.

Martinský lampionový průvod pořádala 9. listopadu ZŠ. Na dětském hřišti zahájili žáci program nastudovanými básničkami, písničkou a scénkou o sv. Martinovi a poté se lampionový průvod vydal vesnicí k hotelu vyhlídka, kde na děti čekal sv. Martin v rytířské zbroji a rozdával svatomartinské dukátky. Více v malé fotogalerii zde.

Podzimní výlet do Tišnova pořádal 21. října místní svaz důchodců. Senioři navštívili Městské muzeum Tišnova a Jamborovu galerii a dále společně poseděli v cukrárně u nádraží.Více fotogalerie zde. 

IV. ročník Hubertovy jízdy pořádali v 20. října místní lažanští a holasičtí koňáci. Všichni se společně vydali na vyjížďku údolím Bílého potoka a cestou se zastavili na Šmelcovně a Hálově mlýně. Více fotodokumentace zde.

Výletu na rozhlednu Klucaninu v Tišnově se zúčastnili žáci 3. a 4. ročníku naší ZŠ 5. října. Cesta k rozhledně je velmi pěkně a vhodně doplněna přírodopisnými tabulemi a výlet se žákům velmi líbil. Více v pěkné fotogalerii zde.

Sportovního odpoledne v Brně v Pisárkách se 4.října zúčastnilo 6 našich předškolních dětí oddílu SPV Lažánky. Pořádalo je Regionální centrum sport pro všechny Brno-venkov.  Děti plnily netradiční sportovní disciplíny, např. duopytle, sportovní geometrie, prolézačky, roped, plátýnka, pavouk, medvědí tlapky - vše pro rozvíjení pohybových dovedností. Fotogalerie zde.

2. ročník výstavy ovoce a zeleniny pořádala 29. a 30. září naše ZŠ. Výstavy se letos zúčastnilo celkem 43 vystavujících osob, z toho 17 žáků, 21 pěstitelů z Lažánek a 5 zahrádkářů z Bítýšky. Sešlo se celkem 106 ukázek jablek, 10 druhů podzimních květin a přehlídka ovoce a zeleniny všech barev, vůní, tvarů a druhů. Možnost vidět tuto mimořádnou přehlídku využilo ovšem jen 118 návštěvníků. Více fotogalerie zde. 

Sbírání jablek v sadu ZEASu se zúčastnili 27. září žáci naší ZŚ a to již posledními roky tradičně. Více v pěkné fotogalerii zde. 

Kaolínové jezírko se za poslední léta hodně změnilo. Přesto je zde voda stále krásně průzračná a svým způsobem i čistá - v létě krásně teplá. Vzhledem k tomu, že hladina jezírka každoročně stoupá,  pod hladinou vody se tak ocitají uřezané kmeny - pařezy stromů, stromků a keřů. Fotogalerie zde zachycuje nejen současný stav jezírka, ale najdete zde i fotodokumentaci, ve které se můžete pár roky po kaolínovém jezírku ohlédnou zpět.

Babské krojované hody pořádal ve dnech 8. a 9. září oddíl SPV Lažánky ve spolupráci s obcí Lažánky. Do krojů se vydalo téměř 100 žen - od těch nejmenších po ty nejstarší. K poslechu a tanci vyhrávala Podhorácká kapela. Poprvé se zde tančila i Československá beseda, kterou zatančila mladá děvčata, ty nejmenší a nejmladší děvčata tančila na lidové písničky a ženy zatančily v besedě nám známé Jundrovské tance.Více fotodokumentace zde. 

Retenční nádrž Slunná: během roku 2012"vyrostla" v našem katastru na vodním toku Maršovský potok v lokalitě u "Zeleného mostu". Tuto stavbu zde vybudovaly Lesy města Brna a tato nádrž je zaměřena na akumulaci a retenci vody v krajině, vytvoření stabilního  ekologického a estetického prvku s pozitivním vlivem na přírodní prostředí. Nádrž je přírodního charakteru, je průtočná a skládá se ze dvou tůní. Více malá fotogalerie zde.

III.ročník v NOHEJBALU o pohár starosty se konal 1. září.Turnaje se zúčastnila družstva z Lažánek, Deblína a Kuřimi s výsledkem: 1. místo družstvo Lažánek (Kourek, Fic, Šebetovský) 2. místo družstvo Deblín 3. místo družstvo Kuřim.Více fotodokumentace zde.

Posezení a rozloučení s létem pořádal v neděli 26. srpna na Horce místní svaz důchodců pro své členy, na které zde čekalo malé občerstvení a příjemné posezení při hudbě pana Zavřela. Více fotodokumentace zde.

Zájezd do Českého Krumlova pořádal 12. července místní svaz důchodců v Lažánkách. Zájezdu se zúčastnilo 46 seniorů. Více prozradí pěkná fotodokumentace zde.

Petr Chmelař (c) 2007 Obec Lažánky