logo top Domů  |  Bez grafiky  |  Vytisknout  |  Mapa stránek  |  Kontakt  |  Redakce
panorama
Mapa Lažánek Kde jsme

Obec leží cca 28km západně od Brna a nachází se necelých 17km od Tišnova.

Sousedí s Veverskou Bítýškou vzdálenou 4km a 2km vzdáleným Maršovem. Skládá se ze dvou katastrálních území: Lažánky a osada Holasice.

 

Podívejte se do mapy. (okaz na jiné stránky)
Více
o nás zde.
Fotogalerie celkového pohledu na naši obec.
Fotogalerie naší současné obce.

Pohled na obec z Horky

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Obecní úřad Pošta Lažánky ZŠ a MŠ Farnost Lažánky Knihovna Tělocvična - TJ Lažánky Zdravotní zařízení Hřbitov Obchod - potraviny Podnikatelé a služby Restaurace Spolky Ubytování
O obci LAŽÁNKY OBECNÍ ÚŘAD Památky Sdružení a spolky Fotogalerie Kalendář akcí 2024 Tipy kam na výlet Důležité odkazy Počasí
Aktuality

HLÁŠENÍ místního ROZHLASU (17.07.2024) ...

Do HISTORIE bylo doplněno nebo upraveno: (11.10.2019) ...

Archiv zajimavostí najdete v sekci O obci Lažánky v rubrice Naše součastnost 2000 - 2012, kde Vám přiblížíme jak kulturní, sportovní, ale i společnské události během uplynulých 12 let, včetně (09.08.2012) ...

Navštivte naši bohatou FOTOGALERII V naší fotogalerii, která je na našich stránkách, najdete téměř 7 tisíc fotografií a (17.01.2011) ...

2018 / 1.pololetí

Letní tábor ve Skryjích pro děti ve dnech 30.června - 7.července  pořádala Tělovýchovná jednota Lažánky, z.s.. Děti se tentokrát plavily společně s Kryštofem Kolumbem a objevovaly Nový svět. Na svých výpravách zažily mnoho dobrodružství a legrace. Fotogalerie zde.

Dětské hasičské odpoledne pořádal 29.června na ukončení školního roku pro děti místní sbor dobrovolných hasičů na fotbalovém hřišti v Chrástkách. A na děti zde čekalo nejen velmi pěkné a příjemné počasí, ale i spousta závodivých disciplín. A odměněni byli všichni účastníci.  Fotogalerie zde.

Zájezd do Safari Dvůr Králové a na Třebechovický betlém pořádal 5. června místní svaz seniorů nejen pro své členy, ale i pro ostatní zájemce. Přálo krásné počasí. Fotogalerie zde.

Krojované hody pořádala ve dnech 26. a 27.května Krojovaná chasa Lažánky z.s. na slavnost Nejsvětější Trojice, které je náš místní kostel zasvěcen. K poslechu a tanci mladým krojovaným po oba dva dny vyhrávala dechová kapela Hornobojnani. Fotogalerie zde.

Vítání občánků narozených v roce 2017 se konalo v neděli 13.května na Den matek v zasedací místnosti OÚ. Slavnostně bylo starostou obce ing. Lubomírem Katolickým přivítáno 7 dětí. (jména z důvodu GDPR neuvádíme) V kratičkém programu vystoupily děti naší MŠ.  Fotogalerie zde.

Zájezd do Bobrové a do Velké Bíteše pořádal 24.dubna místní svaz seniorů a to nejen pro členy, ale i ostatní zájemce. V Bobrové navštívili muzeum panenek a ve Velké Bíteši Kostel svatého Jana Křtitele. Fotogalerie zde.

Pálení čarodějnice pořádala 30.dubna Myslivecká společnost Lažánky u myslivcké chaty na Horce. Přálo krásné teplé počasí.  Fotogalerie zde.

Slavnostní žehnání nového kříže na Kašpárce se konalo 29.dubna. Kříž žehnal pan farář ThLic. Marek Hlávka a pár slov k historii kříže pověděl pan starosta Lubomír Katolický. Přálo krásné počasí, na všechny čekalo po žehnání malé občerstvení. Fotogalerie zde.

Tělovýchovnou akademii pořádala 22. dubna TJ Lažánky v místní tělocvičně. Vystoupení na akademii se zúčastnilo 8 místních sportovních složek. Fotogalerie zde.

Velikonoční zábavu pořádala 7.dubna Krojovaná chasa Lažánky z.s. v místní tělocvičně. Hrála kapela Anna. Fotogalerie zde.

Putování za velikonočním zajíčkem pořádala 1.dubna TJ Lažánky u myslivecké chaty na Horce a v jejím přilehlém okolí. I když ke krásné aprílové neděli přálo sluníčko, foukal velmi svěží větřík. Děti i rodiče vítr neodradil a tak akce měla velký úspěch. Fotogalerie zde.

Nový dubový kříž na Kašpárce byl vztyčen za konání Velkopáteční křížové cesty na Velký pátek 30. března místními farníky. Tento nový kříž nahradil starý kříž z roku 1945, který zde postavil pan Ondřej  Sova č.p. 156. Žehnání tohoto nového kříže se konalo v neděli 29. dubna. Fotogalerie zde. 

Kříž na Kašpárce - sundání starého kříže: V neděli  11. března byl sundán kříž na Kašpárce, který zde byl postaven v roce 1945 panem Ondřejem Sovou Lažánky 156. Kříž byl za konání křížové cesty důstojně odnesen z tohoto místa místními farníky. Důvodem k rekonstrukci byl velmi špatný stav dřeva kříže. Již v roce 2017 byl objednán nový ručně tesaný dubový kříž, u kterého byl zachován vzhled původního kříže včetně plechového oblouku nad ním.  Tento nový kříž byl vztyčen na původním místě na Velký pátek 30. dubna v 10,00 hod. za konání křížové cesty od kostela Nejsvětější Trojice v Lažánkách. Fotogalerie zde.

Jarní posezení k MDŽ pořádal 15. března místní svaz seniorů v Kafé restaurant Orator, k poslechu vyhrával p. Kozelek. Fotogalerie zde. 

Dětský maškarní karneval pořádala 11.února Krojovaná chasa Lažánky z.s. v místní tělocvičně. Dětskými maskami byl zaplněn celý sál tělocvičny a tak se tancovalo a soutěžilo tak, jak to má být na pravém dětském karnevale.  Fotogalerie zde.  

Ostatky pořádala 10. února v naší obci TJ Lažánky a odbor SPV. Ostatky začaly v sobotu tradičním odpoledním zvaním masek po vesnici a večer byly ukončeny ostatkovou zábavou. K poslechu a tanci vyhrávali manželé Jebáčkovi. Večerní program byl obohacen několika vystoupeními. První bylo na téma filmu Slunce, seno, jahody. Druhé vystoupení  předvedlo scénku z Járy Cimrmana Popolušku. Třetí vystoupení bylo součástí pochovávání basy, kdy se u příležitosti 100. výročí vzniku první Československé republiky zúčastnily pohřbívání basy významné osobnosti našeho národa.  Fotogalerie zde.

Lyžařský zájezd do Rakouska-Stuhleck pořádala 3.února Krojovaná chasa Lažánky nejen pro své krojované ale i pro ostatní občany. Zájezd pořádá již druhým rokem a je o něj ze strany místních lyžařů velký zájem. Fotogalerie zde. 

Volba prezidenta ČR -  2.kolo se konalo ve dnech 26. a 27. ledna 2018 a výsledky tohoto druhého kola  voleb u nás v obci v Lažánkách  najdete zde.  

Tříkrálová sbírka se konala o víkendu 13. ledna v osadě Holasice a 14. ledna u nás v Lažánkách.  Od domu k domu chodili holasičtí a lažanští koledníci, kteří vybrali do kasiček celkem 28 592,-Kč. (v osadě Holasice 3 770,- Kč a  v  Lažánkách 24 822,-Kč).  Celý obnos sbírky byl odevzdán Oblastní Charitě Tišnov.  Fotogalerie ze sbírky v osadě Holasice zde a fotogalerie ze sbírky v Lažánkách zde. 

Volba prezidenta  ČR  - 1.kolo  se konalo ve dnech 12.-13. ledna. Výsledky voleb, jak u nás v Lažánkách naši občané hlasovali, najdete zde. 

Hasičský ples pořádal 6. ledna místní SDH v místní tělocvičně. K poslechu a tanci vyhrávala hudba p. Kučery. Občerstvení zajišťovala restaurace U Oratorů. Fotogalerie zde.

Petr Chmelař (c) 2007 Obec Lažánky