logo top Domů  |  Bez grafiky  |  Vytisknout  |  Mapa stránek  |  Kontakt  |  Redakce
panorama
Mapa Lažánek Kde jsme Obecní úřad Pošta Lažánky ZŠ a MŠ Farnost Lažánky Knihovna Tělocvična - TJ Lažánky Zdravotní zařízení Hřbitov Obchod - potraviny Podnikatelé a služby Restaurace Spolky Ubytování
O obci LAŽÁNKY OBECNÍ ÚŘAD Památky Sdružení a spolky Fotogalerie Kalendář akcí 2024 Tipy kam na výlet Důležité odkazy Počasí
Aktuality

HLÁŠENÍ místního ROZHLASU (13.06.2024) ...

Do HISTORIE bylo doplněno nebo upraveno: (11.10.2019) ...

Archiv zajimavostí najdete v sekci O obci Lažánky v rubrice Naše součastnost 2000 - 2012, kde Vám přiblížíme jak kulturní, sportovní, ale i společnské události během uplynulých 12 let, včetně (09.08.2012) ...

Navštivte naši bohatou FOTOGALERII V naší fotogalerii, která je na našich stránkách, najdete téměř 7 tisíc fotografií a (17.01.2011) ...

2014 / 1.pololetí

Konec školního roku 2013/2014 v naší škole byl 27. června a škola se rozloučila se 7 žáky 4. ročníku.Fotogalerie zde.

Dětské hasičské odpoledne pořádal 28.června na fotbalovém hřišti v Chrástkách místní sbor  hasičů. Fotodokumentace zde. 

K 80. výročí založení fotbalu v naší obci (1934-2014) pořádal místní oddíl kopané 21. června na fotbalovém hřišti v Chrástkách od odpoledních hodiny bohatý program, kde nechybělo utkání hráčů mladších přípravek, bývalých hráčů Cosmos Lažánky, vystoupení místních mažoretek a v závěru večera i country zábava. Fotodokumentace zde. 

Zájezd do Rožnova p.Radhoštěm a na Turzovku pořádal 19. června místní svaz seniorů. Fotodokumentace zde. 

 

Výlet na Macochu a okolí pořádala pro své žáky naše škola. Fotogalerie zde. 

 

Výstava ke 100. výročí založení včelařského spolku v Lažánkách se konala v neděli 15. června o pouti - na slavnost Nejsvětější Trojice, které je místní kostel zasvěcen. Výstava včetně ochutnávky probíhala v prostorách budovy OÚ a zúčastnilo se jí přes 300 návštěvníků. Výstava měla velmi pěkný a veliký ohlas, mnozí občané netušili, že včelařský spolek v naší obci existuje.

K místnímu včelařskému spolku uvádíme: Včelařský spolek byl založen 14. července roku 1914. Včelaři z obcí Lažánek a Maršova jsou sdruženi v Základní organizaci českého svazu včelařů ( ZO ČSV) se sídlem v Lažánkách. Tato organizace má nyní 20 včelařů, kteří se starají o 258 včelstev. Předseda Císař Pavel, jednatel Šibor MIchal, pokladník Zavřel Petr, zdravotník Pekárek Pavel, referent Kotouček Miroslav. Fotogalerii z výstavy ke 100. výročí zde.

 

Hodové cimbálové posezení pořádala v sobotu 14. června u myslivecké chaty na Horce již třetím rokem myslivecká společnost Lažánky. K tanci a poslechu krásně vyhrávala cimbálová muzika Kyničan z Moravských Kninic až do půlnočních hodin. Fotodokumentace zde.

Výtvarná soutěž - Čarovné barvy země: této soutěže se žáci naší školy zúčastnili a pracovali na ní od dubna. Výsledky potom byly vyhodnocovány v Babicích nad Svitavou 12. července a práce našich žáků si odnesla nejvyšší ocenění 1. místo ve své kategorii. Fotogalerie zde. 

Přehlídky mažoretek v Letovicích se zúčastnila naše děvčata 12. června  a reprezentovala krásně naši obec. Více prozradí pěkná fotodokumentace zde.

Vycházku na Slunnou pořádal 25. května místní svaz důchodců. Tuto velmi pěknou a příjemnou vycházku k Zelenému mostu k retenční nádrži Slunná v údolí Maršovského potoka celá seniorská výprava zakončila posezením a občerstvením na kabinách v Chrástkách, kde se přidali i ostatní senioři Lažánek. Fotodokumentace zde. 

Naše mažoretky v celostátním finále: V soboru 10.května naše nejstarší mažoretky reprezentovaly obec Lažánky v celostátním  finále  mezinárodní mažoretkové soutěže IMC v Dubňanech u Hodonína, kam se probojovaly ze základního kola na podzim roku 2013. Děvčata získala bronzové medaile.Fotogalerie zde.

Diskotéku pro svoje cvičence na ukončení cvičebního roku 2013/2014 pořádal  v pátek 16. května v místní tělocvičně oddíl SPV Lažánky. Fotogalerie zde.

Vítání občánků se konalo 11. května na svátek Matek. Slavnostně byly starostou obce přivítány  do naší obce děti narozené v roce 2013: Sojková Šarlota, Chýlek Vojtěch, Budínová Sofie, Orator Pál, Chaloupka Ondřej, Simetinger Jakub, Slaninová Klára, Sovová Karolína. V kratičkém programu vystoupily děti naší MŠ. Fotogalerie zde.

 

Pálení čarodějnice pořádala 30. dubna na Horce již tradičně Myslivecká společnost Lažánky. K příjemnému posezení dopřálo počasí, velmi pěkná nálada a nově zvětšená plocha před chatou doplněna novými masivními stoly a lavicemi. Fotodokumentace zde.

Tělovýchovnou akademii pořádal 27. dubna oddíl SPV Lažánky. Vystoupilo zde 10 oddílů a 100 cvičenců. Fotodokumantace zde.

Beseda s malířem Aloisem Mikulkou se konala 4. dubna v naší ZŠ.  Alois Mikulka je významný brněnský malíř, který maluje obrazy pro dospělé, ilustrace do dětských knížek a je. významným spisovatelem pohádek a příběhů pro děti, píše scénáře do divadel a animovaných filmů, dětské básně a čte v Českém rozhlasu Hajadla. Fotogalerie zde.

Noc s Andersenem prožili z noci ze 4. na 5. dubna i žáci naší základní školy. Fotodokumentace zde. 

Dopravní výchova proběhla v naší ZŠ 14. dubna. Byla určena žákům 3. a 4. ročníku. Teoretická část probíhala na interaktivní tabuli ve třídě školy a praktickou část si děti mohly vyzkoušely za místní tělocvičnou pod odborným dohledem. Fotogalerie zde. 

Putování pohádkovým lesem za velikonočním zajíčkem pořádal 13. dubna oddíl SPV Lažánky v okolí Horky se zakončením u myslivcké chaty na Horce. Fotodokumentace zde.

Zájezd na Vysočinu pořádal 9. dubna místní svaz seniorů. Na zájezdu navštívili poutní místo Zelenou Horu, Hlinsko a sklárnu v Karlově. Více prozradí bohatá fotodokumentace zde.

 

Kaolínové jezírko, které láká celoročně k příjemným vycházkám, v létě ke koupání a v zimně k bruslení, má své přírodní kouzlo a samozřejmně i historii. Kaolínové jezírko známé jako Lažanský důl patří do kastru Maršova. Fotogalerii historického i současného pohledu na jezírko najdete zde.

 

Ostatky v naší obci pořádal 1. března oddíl SPV Lažánky. Odpoledne se konal průvod masek po vesnici, večer ostatková zábava s pochováváním basy a s vystoupením dvou lažanských ostatkových skupin,které zachycují momentky ve fotodokumentaci zde.

Kácení topolů na dětském hřišti:  26. a 27. února proběhlo kácení posledních vzrostlých topolů na dětském hřišti, které zde byly odhadem vysazeny někdy v 50. - 60.  letech (prosíme pamětníky o upřesnění). Topoly z východní strany hřiště tzv. u vchodu byly pokáceny v roce 2011 (fotodokumentace kácení r.2011 zde) a některé již při generální přestavbě hřiště v roce 1993. Tyto vysoce čnící a dominantní stromy mají křehké dřevo, které za větrného a bouřlivého počasí se ulamuje a ohrožuje tak bezprostřední okolí. Z bezpečnostních důvodů dětského hřiště byly proto postupně odstraněny. S náhradní výsadbou zeleně bylo plánováno při zmiňované generální přestavbě hřiště. Dnes tyto skácené topoly nahradila již vzrostlá zeleň několika lip a javorů vysazených zde v roce 1993. Fotodokumentace kácení r. 2014 zde. Pro zajímavost něco z historie tohoto dětského hřiště najdete zde. Foto pohledu na hřiště z cca 70. let zde. Fotodokumentace hřiště z 1993-94 zde. Fotodokumentace dnešního hřiště zde.

Hasičský ples pořádal 8. února místní sbor dobrovolných hasičů a to tradičně v restauraci U Oratorů. Do 4té do rána hrála skupina J.Band - manželé Jebáčkovi. Fotogalerie zde. 

Sportovní ples pořádal 25. ledna oddíl SPV Lažánky v sále hotelu Vyhlídka.Hrála skupina MODUL. Fotogalerie zde.

Myslivecký ples pořádala 17. ledna Myslivecká společnost Lažánky v sále hotelu Vyhlídka. Hrála skupina J.BAND - Jebáčkovi. Fotogalerie zde.

Tříkrálová sbírka se konala od 4. - 14. ledna a v naší obci se vybralo v kasičkách umístěných na místní poště, OÚ, kostele a prodejně potravin celkem 9 113,- Kč. Celý obnos sbírky byl odevzdán na Oblastní charitě Tišnov.

 

Petr Chmelař (c) 2007 Obec Lažánky