logo top Domů  |  Bez grafiky  |  Vytisknout  |  Mapa stránek  |  Kontakt  |  Redakce
panorama
Mapa Lažánek Kde jsme Obecní úřad Pošta Lažánky ZŠ a MŠ Farnost Lažánky Knihovna Tělocvična - TJ Lažánky Zdravotní zařízení Hřbitov Obchod - potraviny Podnikatelé a služby Restaurace Spolky Ubytování
O obci LAŽÁNKY OBECNÍ ÚŘAD Památky Sdružení a spolky Fotogalerie Kalendář akcí 2024 Tipy kam na výlet Důležité odkazy Počasí
Aktuality

HLÁŠENÍ místního ROZHLASU (17.07.2024) ...

Do HISTORIE bylo doplněno nebo upraveno: (11.10.2019) ...

Archiv zajimavostí najdete v sekci O obci Lažánky v rubrice Naše součastnost 2000 - 2012, kde Vám přiblížíme jak kulturní, sportovní, ale i společnské události během uplynulých 12 let, včetně (09.08.2012) ...

Navštivte naši bohatou FOTOGALERII V naší fotogalerii, která je na našich stránkách, najdete téměř 7 tisíc fotografií a (17.01.2011) ...

2023 / 2. pololetí

Vánoční zpravodaj prosinec 2024....zde. 

Kulturní kalendář za rok 2023 najdete zde. 

Vánoční posezení pořádal 14. prosince pro své členy místní svaz seniorů. Fotogalerie zde.

Mikuláš: Letos po obci 5.prosince chodili na Mikuláše po hodných i zlobivých dětech dvě Mikulášské skupinky. To proto, aby pro velký zájem a z časových důvodů než půjdou děti spát, bylo možné obejít celou obec. Mikulášské oblečení se léta v naší obci rok od roku předává, slouží jak pro Mikuláše v ZŠ a MŠ Lažánky, tak i pro akci Putování za čerty a Mikulášem na Horce a samozřejmě i k obchůzce Mikuláše po obci. Letos byl pro druhou skupinku proto zakoupen obcí další kostým Mikuláše. Foto zde.

Putování za čerty a Mikulášem pořádala TJ Lažánky 3. prosince u myslivecké chaty na Horce. Peklo, nebe, čerti, andílci a Mikuláš, to vše čekalo na děti, které si s sebou domů odnášeli nadílku a spoustu krásných zážitků.  Fotogalerie zde.

Rozsvěcování vánočního stromu pořádala Obec Lažánky 2. prosince na návsi před budovou OÚ. V kratičkém programu vystoupily děti z naší mateřské školky a mladí trubači ze ZUŠ z Veverské Bítýšky. Ozvučení zajišťoval pan Ivo Jebáček a díky němu, bylo slyšet krásné říkanky a básničky našich nnejmenších dětí. Fotogalerie zde. 

Orator - Fest 250 - pořádala ve dnech 1.-2. prosince restaurace Orator tuto slavnostní akci na památku rodiny Oratorové, která od roku 1773 tj. 250 let vlastní rodinný hostinský podnik v Lažánkách. Program byl v pátek odpoledne zahájen kapelou Once a week z Vev.Bítýšky akustickými covery známých hitů k tanci a poslechu. Druhý den v sobotu se pokračovalo odpoledním koncertem J. Helána, proslovem starosty obce Ing. L. Katolickým dále povídáním Mgr. Z. Vostrého Ph. D. na téma Orator v historických souvislostech a navečer program pokračoval v salonku kratičkým povídáním k historickým pohledům a vzpomínek na hospodu U Oratorů bývalým starostou obce Fr. Zetkou a M. Petrášovou. V sále hospody pak večer vrcholil představením tří hudebníků z rodiny Oratorů: Frída, Dominika a Filip Orator. Fotogalerie zde.

Svatomartinský lampionový průvod pořádala ZŠ Lažánky 9. listopadu a tato akce patří mezi mnoholetou tradici, již 18 let, na kterou se těší děti, žáci i dospělí. Zahájení se i letos konalo na dětském hřišti s programem básniček a písniček k satému Martinovi. Poté se průvod s lampiony odebral k myslivecké chatě na Horku. Po cestě následovalo ještě několik zastavení s obrazy ze života sv, Martina. U myslivecké chaty pak bylo v chladném počasí nabízené teplé občerstvení i možnost opékání špekáčků na ohni. Fotogalerie zde.   

Výmalba farního kostela zasvěceného Nejsvětější Trojici u nás v Lažánkách byla započata 6. října 2023. Aby byl umožněn přístup k vymalování všech zdí a klenutých stropů v celém kostele, byl vystěhován téměř celý interiér kostela, včetně židlí, obrazů, soch i nově položených koberců. Ponechány byly pouze lavice, oba dva mramorové oltáře a varhany na kůru. Výmalbu po dobu 4 týdnů prováděla malířská firma pana Martina Krupičky z Lažánek za pomoci dlouhých žebříků a malého pojízdného lešení. Celé akci dohlížel a kontroloval památkový odbor z Městského úřadu v Tišnově a Národní památkový ústav. Před výmalbou hlavní lodě bylo památkáři provedeno celkem 15 stratigrafických sond, které ale bohužel nepotvrdili původní předpoklad cennějších historických prvků nebo historických fresek - původních nástěnných maleb. Bohužel, ale kostel od své výstavby prošel mnoha stavebními úpravami, že žádná z původních fresek nedochovala a původní barevné pojetí stěn je dochováno je fragmentárně (modrá klenba lodi, starorůžová výklenek za hlavním oltářem, okry a hnědé a červené na stěnách). Dnes je kostel vymalován v bílé a stejném odstínu světle okrové barvy tak, jak byl vymalován i v roce 2001 za P. Mgr. Vladimíra Langera. Výmalba včetně ostatních nákladů byla vyčíslena na cca 230 000,- Kč, dotace z JMK činila 100 000,-Kč a další částkou 100 000,- přispěla Obec Lažánky, která poskytla též zasedací místnost obecního úřadu pro konání nedělních bohoslužeb. Současně s výmalbou kostela byla zrekonstruována celá Křížová cesta, všech 14 obrazů. Rámy s křížky byly opraveny a zavezeny do Biosteru ve Veverské Bítýšce k ozáření pro zneškodnění červotočů. Též rám hlavního obrazu nad oltářem Nejsvětější Trojice byl zpevněn a celý opraven. Zde precizní truhlářskou práci provedl truhlář Tomáš Brandštettr. Od 6. listopadu za pomoci farníků byl kostel postupně umyt, uklizen a vybavení interiéru opět nastěhováno zpět. V neděli 12. listopadu byla v nově vymalovaném kostele opět sloužena mše svatá. Fotodokumentace zde.  

Výsadba aleje na věcchtinách se konala 4. listopadu ve spolupráci s místním sborem dobrovolných hasičů. Letos na podzim bylo vysazeno "jen" 20 nových švestek kolem polní cesty na Věchtinách a 2 nové lavičky pro spočinutí a výhled do krajiny. Za posledních 5 let se podařilo kolem našich polních cest vysadit celkem 210 ks stromů. Celoročně se o ně pak nadále stará náš sbor dobrovolných hasičů - děkujeme. Tento projekt byl podpořen z grantového programu Sázíme budoucnost s KB Penzijní společností. Forogalerie zde. 

Zájezd do planetária v Brně pořádal 1.listopadu místní svaz seniorů a tentokrát to bylo na téma " Brno 360", V unikátní projekci na kopuli hvězdárny byly promítány dechberoucí pohledy na Brno, doplněné komentářem herce Radima Fialy. Kromě pestré přírody v něm byly vidět známé dominanty a  různá místa z neokoukaných úhlů.  Fotogalerie zde. 

Odhalení pamětní desky: Dne 28.října 2023 u příležitosti 105. výročí dne vzniku samostatného československého státu proběhlo slavností odhalení pamětní desky rodákům z Lažánek, a to Ondřeji Špačkovi a Aloisovi Nebesáčkovi. Oba působili za II. světové války u 311. Československé bombardovací perutě RAF ve Velké Británii. Slavnostního odhalení pamětní desky se zúčastnili příbuzní Ondřeje Špačka, příbuzní Aloise Nebesáčka a také zástupci Armády České republika, Českého svazu letectví, Československé obce legionářské, Spolku přátel vojenské historie Maršovští hraničáři, spolku Moravský BiVoj z Maršova, Klubu vojenské historie ?Pětačtyřicítka? Brno a další vážení hosté. Ftogalerie zde. 

Podzimní výstavu dýní pořádala již 3.rokem letos 25.října Krojovaná chasa Lažánky a ZŠ a MŠ Lažánky na návsi před budovou obecního úřadu, kde se dýně po dobu cca 3 týdnů vystavují a večer rozsvěcují. Krásně tak zdobí podzimní náves. Fotografie zde. 

CD Lažanské stráně: Při Posezení při písních Hanky Cvrkalové, Jiřího Helána a Aleše Bojanovského 22. října proběhl v restauraci U Oratorů také křest CD s názvem Lažanské stráně se stejnojmennou písničkou. Text k písni složil náš spoluobčan pan Vojtěch Mašek, hudbu Aleš Bojanovský, zazpívali  spolu Jiří Helán a Aleš Bojanovský, zahráli Aleš a Ondřej Bojanovský, vydání CD podpořil Hynek Zavřel - bývalý rodák. CD bylo možné zakoupit na poště, na obci a v prodejně potravinFotogalerie zde.  

Úmrtí našeho 100letého občana: dne 14. října náš 100letý občan pan Květoslav Burian zemřel, doma v Holasicích, mezi svými nejbližšími. Upřímnou soustrast celé zarmoucené rodině. 

Zájezd do pivovaru Bernard v Humpolci pořádal 20. září místní svaz seniorů. A že vládla na zpáteční cestě domů z pivovaru veselá nálada, o tom není pochyb, dokonce o pivě byly složeny i verše! Když v pivovaře Bernard jsem si jedno pivo dal, hned pochopil jsem, proč se Hliník do Humpolce stěhoval! Mně vypít dvě piva stojí velkou dřinu, kdybych vypil třetí, tak teprv bych chytil slinu!  Ftogalerie zde. 

Bramboriádu - drakiádu pořádala 1. října TJ Lažánky u myslivecké chaty na Horce. Tato akce patří již k tradičním podzimním radovánkám. Nechybí zde vyhlášená dýňová polévka, bramboráky a brambory pečené v ohni a také burčák, který k podzimu rozhodně patří. Fotogalerie zde. 

Rozloučení s létem pořádal 24.srpna na Horce místní svaz seniorů jako již stálou tradici. K poslechu vyhrávala country kapela a přálo krásné teplé počasí. Fotogalerie zde. 

Rekonstrukce kabin na fotbalovém hřišti: TJ Lažánky se podařilo získat z Národní sportovní agentury z programu Kabina 21  dotaci na kompletní rekonstrukci instalací a interiéru kabin na fotbalovém hřišti v Chrástkách. Oprava byla zahájena v srpnu a proběhla plně v režii fotbalistů za finančního přispění obce. Původní rozvody vody, odpady i stará elektroinstalace už byly zdrojem problémů. Po rekonstrukci rozvodů byly zhotoveny nové omítky včetně výmalby, obklady a podlahy. Fotogalerie zde.  

Již 10. ročník letního tábora pořádala první týden v červenci Tělovýchovná jednota Lažánky ve Skryjích, kterého se zúčastnilo 48 dětí. Celý týden se nesl v duchu oslav různých svátků a mezinárodních dnů, takže o spoustu legrace nebyla nouze. Nechyběl ani dort, grilování a Hawajská párty na závěr.  Fotogalerie zde. 

100. narozeniny oslavil 4. července pan Květoslav Burian z Holasic. K jeho krásnému životnímu jubileu osobně popřál pan starosta Ing. Lubomír Katolický a zástupci místního sboru dobrovolných hasičů z Lažánek, kde je doposud dlouholetým členem. Současně bylo předáno i přání od Okresní správy sociálního zabezpečení Brno-venkov. Panu Burianovi blahopřejeme a do dalších let přejeme hodně zdraví, vitality a radosti z 6 vnoučat a 11 pravnoučat. Fotogalerie zde.  

 

Petr Chmelař (c) 2007 Obec Lažánky